Repertuar

 

Filmy w technologi fulldome są zupełnie inne w odbiorze niż klasyczny film w wersji „płaskiej”. Obraz okalający widza sprawia wrażenie zanurzenia się w przestrzeni, lecz w przeciwieństwie do okularów VR nie wywołuje strachu wśród najmłodszej publiczności.

Przedstawione poniżej propozycje pokazów dla dzieci stanowią część naszej kolekcji.  Stale poszukujemy nowych tytułów, które spodobają się naszym odbiorcom. 

Zaczarowany Globus

Spędzając wakacje u dziadka, Mia przypadkowo odkrywa tajemnicze narzędzie astronomiczne. Edek, ekscentryczny wujek Mii, nakłania dziewczynę do użycia maszynerii w celu zmiany pór roku na świecie. Mia zdaje sobie sprawę z szeroko pojętych konsekwencji, ale Edek nie zamierza odpuścić.

„Zaczarowany Globus” to wciągająca historia edukacyjna dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Ma przejrzystą strukturę, w której wszystkie tematy związane z nauką są naturalnie wplecione w fabułę i podzielone na łatwe do opanowania części. Pozwala dzieciom podsumować wiedzę, którą już posiadają, a także nauczyć się wielu nowych zagadnień związanych m.in. ze światłem słonecznym, porami roku, fauną, florą, pogodą, równikiem i biegunami Ziemi.

 • Czas trwania: 38 min 84% 84%

Polaris – kosmiczna łódź podwodna i tajemnica nocy polarnej

Nasi bohaterowie – James, pingwin z Bieguna Południowego oraz Vladimir, zabawny niedźwiedź z Bieguna Północnego – spotykają się na lodach Arktyki. Razem obserwują gwiazdy, zastanawiając się, dlaczego noc na biegunach trwa tak długo. Początkujący astronomowie starają się rozwiązać zagadkę nocy polarnej. Dzięki sprytowi Jamesa oraz wynalazczości Vladimira udaje im się zbudować obserwatorium astronomiczne, a następnie statek kosmiczny. Podczas podróży w kosmos odnajdują odpowiedź na swoje pytanie. Dowiadują się również, że planety pod wieloma względami są do siebie podobne, ale posiadają także pewne różnice.

 • Czas trwania: 29 min 64% 64%

Mała Gwiazdka

Jak trudno jest być nową gwiazdką w wielkim Wszechświecie!

Żółta gwiazda średniej wielkości odbywa podróż kosmiczną. Na swojej drodze spotyka wiele różnych typów gwiazd i dowiaduje się o nich rozmaitych rzeczy. Gwiazdka odkrywa, że wszechświat jest bardzo interesujący. Poznaje inne gwiazdy, gromady gwiazd, mgławice i galaktyki. Na końcu swej podróży dowiaduje się o sobie niesamowitych rzeczy – jest wyjątkowa. Ma osiem swoich planet, które zależą od jej ciepła i światła. Wraz z małą gwiazdką widzowie mają okazję zrozumieć, dlaczego każda z planet jest wyjątkowa.

 • Czas trwania: 29 min 64% 64%
Powrót na Księżyc - plakat

Powrót na księżyc

Film opowiada o niesamowitym konkursie Google Lunar XPRIZE. Konkurs z pulą nagród 30 mln dolarów ma za zadanie zachęcić naukowców, inżynierów i przedsiębiorców do badania potencjału zasobów Księżyca. Konkurs zakłada uczestnictwo firm prywatnych, udział państw może wynosić maksymalnie 10%.

W pierwszej części filmu poznamy historię podboju srebrnego globu. Zaczynamy w roku 1950 – to początek wyścigu Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego w podboju kosmosu. Jednak gdy misja Apollo 17 szczęśliwie powróciła na ziemię w grudniu 1972 roku wyścig ten został zakończony. W drugiej części filmu poznajemy zmagania 30 dzisiejszych zespołów które zgłosiły się do konkursu. Przedstawiciele zespołów przedstawią nam niektóre z kluczowych pomysłów ich projektów, tłumacząc techniki wejścia na orbitę Księżyca i przekazywania informacji z powrotem na Ziemię.

 • Czas trwania: 25 min 60% 60%

Platon Odkrywca

Historia obraca się wokół Platona, który mieszka z rodzicami głęboko pod ziemią, w ciemnej norze pełnej tajemnic i niespodzianek. Jest niespokojnym, ciekawym i zamyślonym stworzeniem – zafascynowanym światłem, które przenika wejście jego domu. Jego rodzinna nora czasami jest oświetlona, a czasami nie. Dlaczego?

Platon desperacko pragnie odkryć, co znajduje się w świecie powyżej. Pewnego dnia udaje mu się zobaczyć wszystko. Odkrywa dzień i noc, Słońce i Księżyc oraz gwiazdy. Najlepszymi przyjaciółmi Platona są Alfa, Beta i Gamma. Uwielbiają śpiewać i wybierać się na poszukiwania skarbów! Jak dobrze, że profesor Socrates pilnuje naszych młodych przyjaciół, ponieważ czasem sprawy mogą wymknąć się spod kontroli! Historia Molesa została zainspirowana „Mitem jaskini” greckiego filozofa Platona.

 • Czas trwania: 35 min 78% 78%

Satelix

Sztuczne satelity są ważnym elementem naszej cywilizacji. Od ponad 60 lat pomagają nam lepiej zrozumieć naszą planetę oraz poznać przestrzeń kosmiczną. Bez nich nie mielibyśmy nawigacji w samochodach czy telefonach komórkowych, dokładnych prognoz pogody, a nawet wielu przedmiotów codziennego użytku! Technologie satelitarne w znaczącym stopniu ułatwiają nam życie.  Są też ważnym symbolem międzynarodowej współpracy. Jakie mają zadania? Jak są zbudowane? Jak je odnaleźć?

„Satelix” jest wynikiem międzynarodowego projektu sześciu europejskich planetariów. Show pozwoli nam lepiej zapoznać się z tematem wpływu kosmicznych technologii na życie na naszej planecie. Dowiemy się także, jaką rolę sztuczne satelity odegrają w przyszłości. Niewykluczone, że umożliwią nam życie na Ziemi przez kolejne tysiąclecia.

 • Czas trwania: 26 min 58% 58%

W poszukiwaniu ciemnej materii

Zapraszamy na niezwykłą podróż przez Wszechświat! Od wyścigu protonów w największym na świecie zderzaczu cząstek do widoków Wielkiego Wybuchu i wschodzącego wszechświata. Prawie kilometrowe zejście do podziemnego laboratorium w Południowej Dakocie, najnowszy pokaz planetarium ma na celu zachęcenie odbiorców do poszukiwania ciemnej materii. Twórcą filmu jest Michael Barnett, fizyk z Krajowego Laboratorium Lawrence Berkeley w Berlinie (Berkeley Lab) oraz koordynator pomocy w laboratorium CERN w Szwajcarii.

 • Czas trwania: 27 min 60% 60%

Zuza Patrol – Historia Ziemi

Podczas swojej rutynowej wyprawy Zula Patrol odkrywa, że nikczemna Deliria Delight przenosi się w czasie do prehistorycznej przeszłości Ziemi, aby wykorzystać naszą planetę jako kosmiczny śmietnik. Zula Patrol musi ją odnaleźć i powstrzymać, inaczej jej działania przyniosą katastrofalne skutki. W czasie wyprawy nasi bohaterowie dowiadują się wszystkiego na temat powstawania Ziemi oraz rozwoju różnorodnych form życia.

 • Czas trwania: 25 min 56% 56%

Układ Słonecznych Dla Najmłodszych

Film przedstawia piękno naszego Układu Słonecznego. „Układ słoneczny dla najmłodszych” o długości zaledwie 8 minut krótko opisuje położenie Słońca i jego planet. Porównuje ich wielkości, barwnie opisując każdą z planet. Przedstawia również asteroidy, komety, planety karłowate i inne obiekty, a także wspomina o możliwości odnalezienia dodatkowych światów w kosmosie. Zabawna i porywająca grafika ruchowa oraz pełna luzu narracja sprawiają, że Układ słoneczny dla najmłodszych stanowi skoncentrowaną dawkę przyjemnych w odbiorze informacji astronomicznych.

 • Czas trwania: 8 min 18% 18%

W Poszukiwaniu Ciemności

Odkąd zanieczyszczenie światłem utrudnia obserwację kosmosu, gwiaździste niebo stało się zanikającym skarbem. Nie tylko zagraża astronomii, ale także szkodliwie wpływa na zdrowie ludzi i przyrodę. Żółte poświaty nad miastami – tak wyraźnie widoczne z kosmosu – świadczą o miliardach wydanych na zmarnowaną energię dla oświetlania nieba. „W Poszukiwaniu Ciemności” to pokaz planetarny będący „ostrzeżeniem”. Produkcja Loch Ness Productions i Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba przedstawia i ilustruje niektóre problemy związane z zanieczyszczeniem światłem i sugeruje trzy proste działania, które ludzie mogą podjąć, aby ten problem załagodzić.

 • Czas trwania: 8 min 18% 18%

Na Nocnym Niebie

Patrzymy w gwiazdy od tysięcy lat. Monarchowie potrafili wykorzystać zaćmienia do umocnienia swojej potęgi, a kapłani manipulowali społeczeństwem za pomocą horoskopów. Gwiazdy pomagały odmierzać czas, ustalać daty świąt, orientować się w przestrzeni i nawigować statki. Z czasem obserwatorzy nieba zaczęli prowadzić badania nad fizyczną naturą Wszechświata, które trwają do dziś. 

Ponieważ wiele osób przyjeżdża do planetarium specjalnie, aby zobaczyć co widać na nocnym niebie, powstał komplet filmów objaśniających widok nieba w zależności od pory roku. Cykl ten pozwala nam poznać historyczne i współczesne atuty astronomii.

 • wiosna
 • lato 
 • jesień
 • zima

 

 • Czas trwania: 15 min 33% 33%

Kosmiczne Odległości

Skierowana do najmłodszych widzów animacja ukazuje, jak wielkie odległości istnieją w kosmosie oraz w jaki sposób je mierzymy. Poznajemy kosmiczne miary odległości – minutę świetlną i rok świetlny. Widzimy, jak daleko od innych planet znajduje się Ziemia oraz jak wielka jest nasza galaktyka.

 • Czas trwania: 13 min 29% 29%

Explore

Film opowiada o naszej ambicji skolonizowania Marsa. W przystępny i widowiskowy sposób prezentuje szeroki zakres tematów naukowych, m.in. trzy prawa ruchu planet Johannesa Keplera, które stanowią podstawę dla współczesnych lotów kosmicznych. „Explore” zabiera nas w podróż z astronautami, którzy opuszczają Ziemię, dokują do stacji kosmicznej, a następnie udają się na Marsa.  Podczas seansu dowiadujemy się, jak uczeni używali nieba w celu mierzenia upływu czasu. Poznajemy historię astronomii oraz heliocentryczny i geocentryczny model wszechświata. „Explore” pokazuje w jaki sposób osiągnięcia pojedynczych osób potrafią zmienić świat, a także jak wiele im zawdzięczamy. Teorie Keplera o eliptycznych orbitach planet pozwoliły na eksplorację kosmosu na wieki po jego śmierci! Piękne, kinowe wizualizacje oraz specjalnie skomponowana muzyka i profesjonalna narracja zapewniają widzom wspaniałe, immersyjne doświadczenie. Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

 • Czas trwania: 27 min 60% 60%

Materiały dla nauczycieli

Stale staramy się powiększać naszą bazę darmowych materiałów dla nauczycieli. Znajdą w niej Państwo m.in. filmy do pobrania oraz opracowania kosmicznych gier i zabaw dla dzieci. 

Zapytaj o ofertę

Dołącz do naszej grupy!